До официалното откриване на 20-тото Световно първенство по футбол остава само седмица. С първия съдийски сигнал на мача между Бразилия и Хърватия на Арена „Коринтианс” в Сао Пауло точно в 23:00 часа българско време следващия четвъртък, 12 юни, ще бъде поставено началото на Мондиал 2014.
Безсънни нощи очакват българските фенове на великата игра заради голямата часова разлика. Мачовете от груповата фаза са предвидени да се играят от 19:00, 22:00, 23:00 и 01:00 часа българско време. Осминафиналите и четвъртфиналите започват в 19:00 и 23:00 часа българско време. Полуфиналите и мачът за третото място ще се играят от 23:00 часа българско време. Финалът на 13 юли 2014 ще се играе на стадион „Маракана" в 22:00 часа българско време.
В общо 64 мача 32 национални отбора ще излъчат новия шампион на света. Предстои месец на силни емоции, непредсказуеми сблъсъци, красива игра, съревнование на талант, опит и амбиция, вероятно на нови рекорди и прецеденти.
За първи път в употреба влиза технологията за отчитане на преминаването на гол линията. Въпреки противоречивите мнения за технологичната намеса в съдийството, ФИФА все пак я въвежда след непризнатия очеваден гол на Англия във вратата на Германия в Южна Африка през 2010 г. Освен това съдиите ще могат да използват специален спрей на водна основа, който изчезва за около минута, за да маркират 9-метровото разстояние между стената и топката при изпълнение на пряк свободен удар.
Заедно с празника на терена Бразилия ще продължи да се тресе от стачки и протести на работници и граждани, недоволни от разходите за спортния форум на фона на социалната ситуация в страната.
На това първенство участват всички досегашни световни шампиони – четирикратният победител Италия (1934 г., 1938 г., 1982 г., 2006 г.), Германия, която има три титли (1954 г., 1974 г., 1990 г.), носителите на по два трофея Аржентина (1978 г., 1986 г.) и Уругвай (1930 г., 1950 г.), Франция (1998 г.), Англия (1966 г.), Испания (2010 г.) и домакинът Бразилия, който освен че е печелил първенството най-много пъти – пет (1958 г., 1962 г., 1970 г., 1994 г., 2002 г.), е сочен и за фаворит на Мондиал 2014 в редица прогнози.
Колосално скъпият Мондиал
Организацията и подготовката на Мондиала в Бразилия се оценяват на колосалните 14 млрд. долара – това е най-скъпото Световно първенство в историята на ФИФА. Първоначално прогнозираните разходи бяха за 1,1 млрд. долара, но 3,6 млрд. долара са били похарчени само за обновяването и построяването на стадиони. Допълнителни 1,3 млрд. долара са изразходвани за инфраструктура. Бразилското правителство възнамерява да похарчи около 900 млн. долара за охрана на събитията от Мондиала.
За сравнение, Световното първенство в Южна Африка през 2010 г. струва 6 млрд. долара, а това в САЩ преди 20 години – едва 30 млн. долара.
В същото време ФИФА няма да плати данъци за приходите си от Мондиала, а за официалните спонсори на първенството има специални преференциални условия. Хилядите протестиращи по улиците на страната са гневни на този факт.
Наградата
Наградният фонд на Световното първенство в Бразилия е 576 млн. долара или с 37% по-голям от този на предходния форум през 2010 г. Всеки от 32-та финалиста е получил по 1,5 млн. долара за подготовка за турнира, а във финалните кръгове ще бъдат разпределени следните парични награди:
- 8 млн. долара за 16 отбора, елиминирани в груповата фаза
- 9 млн. долара за 8 отбора, елиминирани на 8-ина финалите
- 14 млн. долара за 4 отбора, елиминирани на четвъртфиналите
- 20 млн. долара за отбора на 4 място
- 22 млн. долара за отбора на 3 място
- 25 млн. долара за отбора на 2 място
- 35 млн. долара за шампиона
Зрителите
За мачовете от Световното първенство се продават общо 3 милиона билета. Очаква се всяка среща да е със средна посещаемост от около 60 000 души.
Около 1,7 млрд. долара са платени на ФИФА за телевизионното излъчване на двубоите, най-вече от европейски оператори.
Финалът между Испания и Холанидия през 2010 г. е бил гледан от близо 531 милиона телевизионни зрители по целия свят. Повече от 900 милиона души по света са изгледали поне една минута от футболния турнир вкъщи, а над милиард са гледали мачове навън.
Символите
Официалната топка на Мондиал 2014 се нарича „Бразука” и вече по традиция е произведена от „Адидас”. Талисманът на първенството е броненосецът Фулеко, а официалната песен „La La La” е дело на Шакира, която изпя и химна на Мондиал 2010 „Waka Waka”. След фурора на вувузелите в Южна Африка Бразилия озвучава по свой начин първенството – с т. нар. каксироли.
Отборите
Участниците във финалите в Бразилия от 12 юни до 13 юли бяха излъчени след квалификации, продължили от 15 юни 2011 г. до 20 ноември 2013 г. Най-много са отборите от европейската зона, част от Съюза на европейските футболни асоциации (УЕФА) – 13. Това са Англия, Белгия, Босна и Херцеговина, Германия, Гърция, Испания, Италия, Холандия, Португалия, Русия, Франция, Хърватия и Швейцария, като Босна участва на Световно първенство за първи път като самостоятелна държава.
Шест са отборите от зоната на Южноамериканската конфедерация по футбол (КОНМЕБОЛ) – Аржентина, Еквадор, Колумбия, Уругвай, Чили и домакините от Бразилия. Четири са представителите на Футболната конфедерация на страните от Северна и Централна Америка и Карибския басейн (КОНКАКАФ) – Коста Рика, Мексико, САЩ и Хондурас.
Пет са отборите от зоната на Африканската футболна конфедерация (КАФ) – Алжир, Гана, Камерун, Кот д’Ивоар и Нигерия. Азиатската футболна конфедерация (АФК) излъчи четири отбора – Австралия, Иран, Република Корея и Япония. Зона Океания остана без представител.
Жребият на 6 декември миналата година разпредели отборите в 8 групи:
Група А – Бразилия, Хърватия, Мексико, Камерун
Група B – Испания, Холандия, Чили, Австралия
Група С – Колумбия, Гърция, Кот д’Ивоар, Япония
Група D – Уругвай, Коста Рика, Англия, Италия
Група E – Швейцария, Еквадор, Франция, Хондурас
Група F – Аржентина, Босна и Херцеговина, Иран, Нигерия
Група G - Германия, Португалия, Гана, САЩ
Група H – Белгия, Алжир, Русия, Република Корея
Стадионите
Мачовете от Световното първенство през 2014 г. се играят в на стадионите в 12 града. Организаторите са се погрижили и за феновете, за които няма да има място по трибуните – те ще могат да гледат двубоите на видео стени на специални фен фестове.
Откриването ще бъде на „Арена де Сао Пауло”, а култовият стадион „Маракана” в Рио де Жанейро ще посрещне финалната среща от първенството. Другите стадиони са националният „Мане Грича” в столицата Бразилия, „Кастеляо” във Форталеза, „Минейрао” в Бело Оризонти, „Бейра – Рио” в Порто Алегри, Арена „Фонте Нова” в Салвадор, Арена „Пернамбуко” в Ресифи, Арена „Пантанал” в Куяба, „Арена да Амазония” в Манаус, „Арена дас Нунас” в Натал и „Арена да Байшаба” в Куритиба.
Няма коментари:
Публикуване на коментар