вторник, 17 юни 2014 г.

Белгия се измъчи, но победи Алжир

Белгия победи Алжир с 2:1 в първия мач от група "Н" на Световното първенство по футбол в Бразилия. На вратата на африканците цял мач пази стражът на ЦСКА (София) Райс М'Боли, който се представи добре и нямаше вина за попаденията.

Африканците се защитаваха добре и разчитаха на редки контраатаки. При една от тях в 24-ата минута Фаузи Гулам проби от ляво и центрира в наказателното поле, Софиан Фегули се измъкна от Ян Фертонген и защитникът на Белгия се принуди да го задържи с ръка.

Главният рефер Марко Родригес незабавно отсъди дузпа, а потърпевшият Фегули стреля точно от бялата точка за 1:0. Това сложи край на серията от 506 минути без гол на Алжир на световни футболни финали от Мондиал 1986 насам.

До почивката белгийците продължиха да контролират топката, но така и не стигнаха до чисто положение. След почивката на терена се появи Дивок Ориги, който на 19 години и 59 дни стана най-младият белгийски футболист на финалите на Световно първенство.

В 70-ата минута Белгия заслужено изравни. Кевин Де Бруйне центрира от ляво и резервата Маруан Фелайни от точката на дузпата плъзна топката с глава под гредата на вратата на Алжир.

Десет минути по-късно европейците стигнаха до пълен обрат. При контраатака Еден Азар намери Дрийс Мертенс в чиста позиция в дясно, той навлезе в наказателното поле и с мощен удар в близкия ъгъл преодоля М'Боли за крайното 2:1.