събота, 12 юли 2014 г.

И Холандия смаза Бразилия

Холандия спечели третото място на Световното първенство, след като воденият от Луис ван Гаал тим се наложи с 3:0 над Бразилия в малкия финал на Мондиала.

Головете вкараха Жоржиньо Вайналдум, Далей Блинд и Робин ван Перси от дузпа, а бразилците отново бяха безпомощни и в атака, и в защита, съобщи БТА.

Холандците прекършиха съпротивата на Бразилия още в началото на мача. Първият гол в мрежата на Жулио Сезар падна още в третата минута, когато Ариен Робен се откъсна от защитата на бразилците и беше съборен от Тиаго Силва, а главният съдия Джамел Хаймуди отсъди дузпа. Последва  жълт картон за капитана на домакините, а Робин ван Перси се разписа с 1:0 със силен и точен удар.

Второто попадение също не закъсня. В 17-та минута Давид Луис спечели висока топка в собственото си наказателно поле, но я израти грешно към точката за изпълнение на дузпа, вместо в ъглов удар или към тъчлинията. Непокрит на около 10 метра от вратата, Далей Блинд вкара в мрежата на излезлия за скъсяване на ъгъла  Жулио Сезар за 2:0.

Бразилците се чувстваха ощетени след попаденията на холандците, като за първото претендираха, че нарушението е извършено извън наказателното поле, а при второто искаха засада. Това обаче не се случи и съдията зачете головете, а освен това Жулио Сезар подобри анти-рекорда в националния тим с най-голям брой получени голове на две Световни финали - общо 16. Предишният "рекордьор" е Клаудио Тафарел, който е вадил 15 пъти топката от мрежата си в рамките на три турнира - 1990, 1994 и 1998. Той обаче е Световен шампион.

Бразилците не направиха нищо по-особено и през втората част, като успяваха само да стигат до статични положения срещу изключително добре организираната защита на Холандия. Домакините имаха претенции и за две неотсъдени дузпи, но това едва ли "топли" феновете им.

Крайният резултат беше 3:0 в полза на Холандия, след като  Жоржиньо Вайналдум беше оставен непокрит в добавеното време и се разписа от не особено лесно положение. Жулио Сезар пък получи 17-ия гол в собствената си мрежа и едва ли скоро някой ще "подобри" неговото постижение.